Tło koło

Inwentaryzacja sprzętu i licencji. Monitorowanie i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Audyt legalności, platforma zgłoszeniowa oraz automatyzacje procesów biznesowych.

To rozwiązanie zainteresuje Cię jeśli:

Chcesz monitorować wydajność swojej sieci i komputerów
Myślisz o monitorowaniu pracy użytkowników
Chcesz zwiększyć bezpieczeństwa stacji roboczych
Chcesz inwentaryzować sprzęt
i optymalizować koszty

Czym jest system do Zarządzania Infrastrukturą IT

System do Zarządzania Infrastrukturą IT to kompleksowe oprogramowanie, które umożliwia monitorowanie, zarządzanie i utrzymanie infrastruktury IT w organizacji. Dzięki niemu administratorzy mogą śledzić wydajność, dostępność sieci, zarządzać sprzętem i oprogramowaniem, monitorować bezpieczeństwo oraz wykonywać zdalne zadania administracyjne. Systemy te zapewniają także narzędzia do generowania raportów, analizy danych oraz automatyzacji procesów zarządzania, co pomaga organizacjom efektywnie zarządzać swoją infrastrukturą IT i zapewnić jej niezawodność oraz bezpieczeństwo. Zarządzanie infrastrukturą IT powinno opierać się na pełnym wglądzie w nasze zasoby i z poziomu jednego miejsca dawać możliwość na wykonywanie działań związanych z infrastruktura it.

Funkcjonalności ITManagera

Jak działa?

System do zarządzania Infrastrukturą IT działa poprzez zbieranie danych z różnych komponentów infrastruktury IT, takich jak serwery, routery, komputery stacjonarne, urządzenia sieciowe czy oprogramowanie. Te dane są następnie przetwarzane i analizowane, aby dostarczyć administratorom kompleksowych informacji o stanie infrastruktury oraz wykrywać ewentualne problemy czy zagrożenia.

Architektura systemu do zarządzania Infrastrukturą IT może być różnorodna w zależności od konkretnego rozwiązania, jednakże zazwyczaj składa się z następujących głównych komponentów:

Agent na końcówkach, Serwer zarządzający, Baza danych (czasem zaszyta w oprogramowaniu), Konsola zarządzająca. Różne systemy pozwalają na monitorowanie różnych systemów operacyjnych. Spora ilość rozwiązań skupia się tylko na systemach firmy Microsoft. Zarządzanie infrastrukturą it nie kończy się jednak na Windowsie dlatego niektóre rozwiązania poza formą agentową daję też możliwość monitorowania przez np. pułpaki SNMP czy inne formy odpytywania urządzeń poza agentowo.

Funkcjonalności systemów do zarządzania Infrastrukturą IT

Każda Infrastruktura IT jest inna. Rozwiązania jednak do zarządzania Infrastrukturą IT posiadają często podobne funkcjonalności. Różnią się jednak ich zakresem, interfejsem, możliwością integracji z innymi rozwiązaniami, skalowalnością czy nawet stabilnością działania. Monitorując infrastrukturę it warto zwrócić uwagę na przetestowanie danego systemu, by mieć pewność, że dobrze koreluje z rozwiązaniami wykorzystywanymi w organizacji wewnętrznie. Najczęściej spotykane moduły to:

01

Monitorowanie wydajności i dostępności

Systemy te umożliwiają ciągłe monitorowanie pracy różnych komponentów infrastruktury IT, takich jak serwery, komponenty sieciowe, urządzenia końcowe, aplikacje i usługi, aby zapewnić ich stabilność, dostępność i wydajność. Zazwyczaj nie jest potrzebny agent w zarządzaniu infrastrukturą sieciową. Co innego w przypadku komputerów użytkowników.

02

Zarządzanie zasobami

Pozwalają na zarządzanie zasobami infrastruktury IT, takimi jak sprzęt komputerowy, oprogramowanie, licencje, kontrakty, dane, własne komponenty wraz z infrastrukturą sieciową. To obejmuje zarządzanie cyklem życia zasobów, inwentaryzację, aktualizacje i utrzymanie. Zarządzanie zasobami informatycznymi nie kończy się oczywiście na inwentaryzacji. Systemy tej klasy pozwalają poprzez dokładny wgląd na optymalizacje np. nie używanego oprogramowania. Często drogie licencje np. CAD’owe są niekiedy używane przez danego użytkownika sporadycznie. Zauważenie takich działań może pozwolić na zmianę podejścia do licencji i przejście na bardziej płynne podejście do licencjonowania.

03

Monitorowanie użytkowników

Mierzenie aktywności pracy. Czas zalogowania i wylogowania ze stacji roboczej. Możliwość blokowania stron WWW poprzez tworzenie white i black list. Tworzenie polityk bezpieczeństwa dotyczących możliwości pobierania i uruchamiania konkretnych formatów plików.

04

Service Desk/Helpdesk

Zestaw narzędzi i procesów służących do zarządzania zgłoszeniami oraz obsługi użytkowników w zakresie wsparcia technicznego i rozwiązywania problemów związanych z usługami IT. Zdalna pomoc i możliwość podłączenia się do stacji roboczej oraz automatyzacja procesów. Infrastruktura it często jest rozległa, a nasi użytkownicy pracują niejednokrotnie hybrydowo i zdalnie. Ważne jest by mieć dostęp do ich stacji roboczych, by w łatwy sposób zapewnić im support.

05

Zabezpieczenia przed wyciekiem danych (częściowe DLP)

Możliwość blokowania portów i urządzeń, które łączą się do naszej stacji. Systemy do zarządzania infrastrukturą IT dają możliwość stworzenia listy dostępnych urządzeń np. listy pendrivów, które są autoryzowane. Dodatkowo możliwość monitorowania plików i zmian na nich dokonywanych włącznie ze zmianą ich miejsca. To bardzo wpływa na bezpieczeństwo danych zabezpieczając jednocześnie dla nas kluczowe procesy biznesowe.

Skontaktuj się

Zapytaj o rozwiązania do zarządzania infrastrukturą IT

Główne zalety wdrożenia systemu do zarządzania infrastruktura IT

Zwiększenie bezpieczeństwa

Poprawa satysfakcji użytkowników

Optymalizacja kosztów

Zgodność z przepisami

Ułatwione skalowanie biznesu

Zwiększenie dostępności usług

Proponowane systemy ITSM

Interesuję cię zarządzanie infrastrukturą IT?

Skontaktuj się z nami!

Zostaw dane – oddzwonimy lub jeśli wolisz, odpiszemy.

Zostaw swoje dane kontaktowe, a my skontaktujemy się z Tobą najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Dodatkowo, jeśli masz jakieś kwestie do omówienia, możesz wypełnić pole wiadomości, abyśmy mogli lepiej przygotować się do naszej rozmowy.

FAQ – Najczęstsze pytania dotyczące ITSM

Jaka jest różnica między rozwiązaniami ITSM?

Różnic jest dosyć sporo i wynikają często z samej architektury oferowanych na rynku rozwiązań. Najczęstsze zaobserwowane przez nas różnice to możliwość integracji z innymi rozwiązaniami w infrastrukturze IT, brak kompatybilności na wszystkich systemach operacyjnych, możliwości automatyzacji, monitorowanie urządzeń mobilnych czy funkcjonalności DLP.

Co to jest ITSM?

ITSM (Zarządzanie Usługami IT) to zestaw procesów i narzędzi służących do zarządzania, monitorowania i optymalizacji infrastruktury IT w organizacji, w tym sprzętu, oprogramowania i zasobów ludzkich.

Jak długo wdraża się rozwiązania ITSM?

Samo wdrożenie rozwiązania ITSM nie należy do najtrudniejszych. Najwięcej czasu poświecić trzeba na wprowadzeniu do systemów polityk bezpieczeństwa, które nas interesuję oraz na konfiguracji obszarów, które chcemy monitorować. Zazwyczaj wdrożenie wraz z POC to czas około 1-2 miesiące.

Czy potrzeba specjalistycznego szkolenia by korzystać z systemu ITSM?

Nie ma konieczności przechodzenia dodatkowych szkoleń. W ramach jednak wdrożenia zawsze szkolimy osoby korzystające z systemu by mogły korzystać z całego jego potencjały a nie tylko podstawowych funkcji. Szkolenie często pomaga poznać praktyczne zastosowania funkcjonalności w przeniesieniu na własna infrastrukturę.

Ile kosztuję rozwiązanie typu ITSM?

Rozwiązania ITSM w zależności od stopnia rozbudowania oferuję różne przedziały cenowe. Jest to jednak produkt dostępny dla każdej organizacji. Zarówno dla MŚP, dużych firm produkcyjnych jak i małych sektorów publik.

Jakie są korzyści z wdrożenia ITSM?

Korzyści to m.in. zwiększenie bezpieczeństwa, optymalizacja kosztów, poprawa satysfakcji użytkowników, lepsza zgodność z przepisami oraz ułatwienie skalowania biznesu.

999 4996 4976 4889 4874 4850 4835 4805 4779 4753 4720 4318 4315 4105 4065 4068 4069 4067 4066 4070 1176 4051 1498 1494 1488