Privileged access management (PAM) to system bezpieczeństwa, który kontroluje i monitoruje dostęp do kluczowych zasobów oraz kont użytkowników o podwyższonych uprawnieniach, zapewniając ochronę przed potencjalnymi zagrożeniami i nadużyciami.
PAM, czyli Privileged Access Management, to kluczowy element strategii bezpieczeństwa informatycznego w dzisiejszych organizacjach. Pozwala on na skuteczne zarządzanie dostępem uprzywilejowanym do kluczowych zasobów oraz zabezpieczenie przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z nadmiernym dostępem do krytycznych danych.
W kontekście bezpieczeństwa informatycznego, konta uprzywilejowane mają szczególne znaczenie, ponieważ posiadają one rozszerzone uprawnienia dostępu do ważnych zasobów, takich jak bazy danych, krytyczne aplikacje czy systemy zarządzania. Zarządzanie tymi kontami wymaga szczególnej uwagi, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i infrastruktury.
Rozwiązania PAM (inaczej systemy do zarządzania dostępem uprzywilejowanym) oferują szereg funkcji, które pozwalają na skuteczne monitorowanie dostępu, kontrolę i zarządzanie sesjami uprzywilejowanymi. Dzięki nim, organizacje mogą tworzyć szczegółowe mechanizmy kontroli dostępu, zarządzać kontami administratorów, a także ograniczać dostęp do kluczowych zasobów tylko do niezbędnego minimum.
Najprościej mówiąc system PAM jest niczym strażnik, który pilnuje dostępu (najczęściej dostępu uprzywilejowanego) do twojej infrastruktury w tym właśnie do kont uprzywilejowanych. Pośredniczy on w komunikacji, dając kontrolę dostępu według wcześniej ustalonych polityk. Przechowuję też hasła, by konta użytkowników gości czy bazy danych były bezpieczne. Ponad to obserwuję każdy ruch jaki zachodzi podczas korzystania z kont uprzywilejowanych i raportuję Ci efektywność prac dostawców i administratorów wewnętrznych
Rozwiązania privileged access management (PAM) różnią się swoimi funkcjonalnościami. Najczęściej jednak znajdziemy w nich:
Nagrywanie kont uprzywilejowanych czyli kont z podwyższonymi uprawnieniami, możliwe jest między innymi dla takich protokołów jak: SSH, RDP, VNC i HTTP. PAM daje możliwość monitorowania dostępu na żywo oraz pozwala wykorzystać nagrany materiał do analizy. Szczególnie istotne dla monitorowania zewnętrznych dostawców z uprawnieniami administratora.
Uwierzytelnianie wieloskładnikowe może być dodatkowym zabezpieczeniem dostępu, by móc pracować z kontami uprzywilejowanymi. Administrator zależnie od przyjętych polityk może ręcznie ustalać kto ma dostęp do stacji roboczych lub oddać proces uwierzytelniania wieloskładnikowego użytkownikowi, by ten mógł dla siebie skonfigurować drugą warstwę uwierzytelniającą.
Wiele systemów wykorzystuję kontener w którym możesz przechowywać hasła. Dzięki temu nie ma konieczności dawania zewnętrznym firmom poświadczeń do konta administratora czy baz danych firmy. Zwiększa to jednocześnie poziom bezpieczeństwa do zasobów organizacji. Masz pewność, że żadne z twoich danych uwierzytelniających nie wypłyną na zewnątrz, a osoba korzystająca z dostępu uprzywilejowanego nie przechwyci hasła.
Samo udzielenie dostępu dla kont uprzywilejowanych firmom zewnętrznym to nie wszystko. Systemy typu PAM pozwalają na monitorowanie efektywności pracy z możliwością raportowania gdy praca z kontami uprzywilejowanymi nie przebiega produktywnie. Jeśli podczas sesji nie widać wykonywania zadań, system może automatycznie wysłać alert o tym, odpowiedzialnej za projekt osobie.
PAM w odróżnieniu od innych systemów daje możliwość uzyskiwania dostępu wielu administratorom podczas jednej sesji. Dodatkowo Administrator, który uzyskuje dostęp ma możliwość jednoczesnej pracy ze wszystkimi użytkownikami. Całość jest zawsze logowana, by było widać, który administrator dokonał jakich zmian.
Skontaktuj się
100% Firm, które wdrożyło z nami rozwiązanie privileged access management i poinformowało o tym swoich dostawców, odnotowało natychmiastowy wzrost produktowości pracy firm zewnętrznych. Przełożyło się to również na oszczędnościach na umowach SLA.
PAM zapewnia ochronę danych dzięki dopuszczeniu do sesji tylko wybranych przez nas użytkowników. Użytkownik może uzyskać dostęp np. tylko o konkretnych godzinach bądź tylko po zatwierdzeniu zgody przez Administratora. Niweluję to zagrożenia związane z nieautoryzowanym dostępem do kont uprzywilejowanych niepożądanych osób z zewnątrz. W celu uzyskania dostępu do sesji można też wymusić na użytkowniku podanie powodu połączenia.
Sztuczna inteligencja wykorzystuję zarządzanie tożsamością ucząc się jak zachowują się uprzywilejowani użytkownicy. Gdy wykryję, że konto uprzywilejowane jest wykorzystywane przez niewłaściwą osobę lub co gorsze nastąpiło naruszenie danych alarmuję o tym lub wszczyna działania prewencyjne jak np. wylogowanie osoby z sesji.
Rozwiązania typu PAM pomaga organizacjom spełniać wymagania dotyczące zgodności, takie jak: PCI-DSS, SOX, HIPAA, NIST, RODO i ISA/IEC 62443. NIS2.
Nagrywanie sesji pozwala również na ich OCR-owanie. Nagrany materiał można zachować w celach edukacyjnych, opisując go sekunda po sekundzie. Funkcja wyszukiwania pozwala nam po użytych na nagraniach znakach, łatwo odnaleźć interesujące nas materiały. W taki też sposób można w kilka sekund przełączać się między interesującymi nas sesjami uprzywilejowanymi.
PAM nie tylko może przechowywać hasła do konkretnych sesji. To też system zarządzania hasłami. W prosty i szybki sposób zwiększa nie tylko komfort pracy ale i podnosi bezpieczeństwo. Głównym celem jest by osoby, które proszą o uzyskiwanie dostępu, nie miały wglądu do Waszych haseł. Hasła mogą być też systematycznie zmieniane według wskazanej polityki firmy.
Sprawdź produkt Fudo Enterprise
Zostaw dane – oddzwonimy lub jeśli wolisz, odpiszemy.
Zostaw swoje dane kontaktowe, a my skontaktujemy się z Tobą najpóźniej kolejnego dnia roboczego. Dodatkowo, jeśli masz jakieś kwestie do omówienia, możesz wypełnić pole wiadomości, abyśmy mogli lepiej przygotować się do naszej rozmowy.